Nowe spojrzenie na edukację
„Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek.”
Albert Einstein
Zainspirowani słowami słynnego naukowca w ramach Erasmus+ realizowaliśmy w Szkole Podstawowej nr 24 w Białymstoku projekt „Smart school & creative teachers”. Podjęliśmy szereg działań, które miały na celu pokazanie uczniom świata wiedzy w nowoczesny sposób.
Lekcje z użyciem narzędzi ICT są naszą codziennością. Nowoczesna technologia wspaniale się sprawdza zarówno podczas omawiania nudnej lektury, zrozumienia zawiłych pojęć z gramatyki, ortografii, wędrówki po świecie biologicznych tajemnic, jak i poznawania nowego tematu na języku angielskim. Ten sposób przekazywania wiedzy bardzo cieszy uczniów. Z łatwością poruszają się po narzędziach służących do tworzenia animowanych postaci, jak np. Voki, Bitmoji, tworzą konta literackich bohaterów na Facebooku lub komiksy przy użyciu Make Beliefs Comix. Doskonale w pracy z młodzieżą sprawdza się tablica Jamboard. Powtórzenia materiału z wykorzystaniem narzędzi Learning Apps, Wordwall, Quizizz, Kahoot bez wątpienia są bardziej atrakcyjne dla uczniów niż tradycyjne sposoby.
Współczesny świat nie ma granic, barier językowych. Wprowadziliśmy w nasz proces edukacyjny CLIL, czyli metodę zintegrowanego nauczania przedmiotu oraz języka obcego. Jest to metoda innowacyjna, która rozszerza wiedzę fachową przy jednoczesnym pogłębianiu kompetencji językowej. Dzięki takiej nauce przez działanie nauczane treści merytoryczne i językowe znajdują bezpośrednie zastosowanie w praktyce. Metodę tę wdrożyliśmy na wielu przedmiotach m. in. na języku polskim, biologii, matematyce, wychowaniu fizycznym, geografii.
Ważnym aspektem jest również naszym zdaniem dzielenie się efektami własnej pracy. W ramach eTwinning nawiązaliśmy współpracę z wieloma szkołami. Realizujemy międzynarodowe projekty eTwinning. Nasi uczniowie w projekcie „Life Long Sea” wspólnie z kolegami z Turcji tworzą plakaty promujące ochronę mórz, tworzą historię online oraz dzielą się przemyśleniami na Padlet i na forum na platformie eTwinning. Zadaniem uczniów w ramach projektu „Nature is Saying Something” była obserwacja jesiennej przyrody oraz dokumentowanie obserwacji. Uczniowie zbierali liście i krótko opisywali w języku angielskim ich wygląd oraz drzewa, z których spadły. Opis i dokumentacja fotograficzna została zamieszczona w Linoit. Realizujemy również projekt krajowy „Uczeń, czyli genialny nauczyciel”. Uczniowie skorzystali z narzędzia Genially, które służy do tworzenia interesujących wizualnie, interaktywnych treści. Lektury: „Dziady” cz. II A. Mickiewicza, „Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego, „Mały Książę” A. de Saint-Exupery’ego nie mają przed nami żadnych tajemnic.
Linki do prezentacji:
"Dziady" cz. II
https://view.genial.ly/618d397816745f0df4ab9d01/presentation-dziady-adam-mickiewicz
https://view.genial.ly/6189390eb7faad0d6bd90353/presentation-dziady-cz-2
"Kamienie na szaniec"
https://view.genial.ly/61701f763c8d750dc625c583/presentation-kamienie-na-szaniec-prezentacja
"Mały Książę"
https://view.genial.ly/61991595cfce450dee0a8ad9/presentation-maly-ksiaze-prezentacja
Dzięki wspaniałej pracy uczniów w projekcie „My Cultural Map” otrzymaliśmy Narodową Odznakę Jakości, która daje nam możliwość do dalszych odznaczeń tj. Europejskiej Odznaki Jakości. Uczniowie wzbogacili swoje kompetencje językowe, informatyczne, społeczne. Poszerzyli horyzonty i światopogląd na temat różnorodności kulturowej. Dzieci uczyły swoich partnerów z projektu nauki wiersza Jana Brzechwy „Pan Pomidor”. Efekt tego działania można zobaczyć TU https://youtu.be/_YzE5urs5wc
Ważny
dla nas jest nie tylko proces nauczania, ale też odpoczynek ucznia, jego
komfort psychiczny. Wzbogaciliśmy ofertę
naszych zajęć dla uczniów warsztatami o nazwie „Relaksacja i uważność” . Praktyka
uważności dla dzieci rozwija potencjał dziecka, jego intelekt oraz emocje,
sprzyja budowaniu prawidłowych relacji z rówieśnikami. Natomiast celem technik
relaksacyjnych jest wprowadzenie w stan odprężenia i dobrego samopoczucia
fizycznego oraz psychicznego. Relaks jest jednym ze sposobów na łagodzenie
napięcia emocjonalnego i stresu – zjawisk obecnych w życiu codziennym, także u
dzieci. Trening relaksacyjny wzmacnia
koncentrację uwagi, rozwija wyobraźnię, redukuje lęki
i agresję, poprawia relacje w grupie. W ramach zajęć z relaksacji i ćwiczenia
uważności uczniowie klas pierwszych relaksują się przy dźwiękach misy grającej.
Dźwięk misy wprowadza w stan wyciszenia i relaksu, uspokajając pobudzone emocje
i myśli oraz rozluźniając napięcie w ciele. Dzieci podchodzą do takich ćwiczeń
z ciekawością, lubią próbować nowych metod i chętnie się uczą, mogły również
samodzielnie spróbować grania - okazało się, że potrzeba do tego uważności.
Mamy nadzieję, że nasze rozwiązania zainspirują do odkrywania nowych, kreatywnych sposobów pracy z uczniem we współczesnej szkole.