piątek, 7 maja 2021

Awatary bohatera literackiego

 

Uczniowie klasy 7 a i 7 c pracowali z aplikacją Bitmoji. Tworzyli awatary głównego bohatera powieści Stefana Żeromskiego „Syzyfowe prace” – Marcina Borowicza.

Wybór rysunkowej postaci należało uzasadnić, odwołując się do treści lektury.

Zaangażowanie, dobra zabawa i „oswajanie” z treścią lektury gwarantowane! 

 
 
Naklejka  przedstawia Marcina za kurtyną w teatrze. Chłopak uległszy rusyfikacji, często tam chodził. Lubił oglądać sztuki teatralne w języku rosyjskim. Spotykał tam również inspektora Zabielskiego, z którym miał bardzo dobry kontakt.
 
 
 

 

 Na obrazku widać Marcina otwierającego serce. W lekturze Marcin otwierał serce dla swojej ojczyzny, ponieważ jest patriotą. Widać, że Marcin jest uśmiechnięty, świadczy to o tym, że Marcin zawsze znajdzie czas i miejsce dla swojej Ojczyzny, ponieważ ta sprawia mu szczęście.

 
 
 
 
 

Marcin Borowicz przed przemianą łatwo poddał się rusyfikacji i wierzył we wszystko, co mówili nauczyciele. Starał się im przypodobać i szybko zatracił swoją świadomość narodową. Zaczęła fascynować go poezja rosyjska, którą zaczął czytać oraz poszedł na rosyjski spektakl do teatru. Marcin, zapominając o swoim patriotycznym obowiązku, założył nawet kółko miłośników literatury rosyjskiej oraz wygłaszał referaty polityczne, gdzie przedstawiał Polskę w złym świetle.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Awatar symbolizuje walkę uczniów w tym Marcina Borowicza przeciw rusyfikacji. Chłopak po recytacji „Reduty Ordona” przez Zygiera przejrzał na oczy. Chciał dowiedzieć się jak najwięcej o prawdziwej Polsce. Sprzeciwił się rusyfikacji na swój własny sposób. Zaczął spotykać się z innymi kolegami na górce i czytać polską literaturę.

 

 

 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.