Uczniowie klasy 6c wcielili się w rolę projektantów wnętrz i zajęli się opisem róznego rodzaju pomieszczeń w domach. Była to świetna okazja na poznanie gustów lokalowych uczniów przy jednoczesnym przećwiczeniu nazw mebli i wyposażenia wnętrz. Tablica Jumboard okazała się do tej prezentacji niezwykle przydatna.
poniedziałek, 24 maja 2021
piątek, 21 maja 2021
Konkurs literacki
Uczniowie klas IV- VII wzięli udział w konkursie literackim:
"Naród jest jak drzewo - korzenie, to jego przeszłość, owoce to przyszłość, a pień teraźniejszość."
Młodzież miała za zadanie zredagować list inspirowany wydarzeniami historycznymi z udziałem żołnierzy 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie lub wiersz o tematyce patriotycznej.
·
piątek, 7 maja 2021
Awatary bohatera literackiego
Uczniowie klasy 7 a i 7 c pracowali z aplikacją Bitmoji. Tworzyli awatary głównego bohatera powieści Stefana Żeromskiego „Syzyfowe prace” – Marcina Borowicza.
Wybór rysunkowej postaci należało uzasadnić, odwołując się do treści lektury.
Zaangażowanie, dobra
zabawa i „oswajanie” z treścią lektury gwarantowane!
Na obrazku widać Marcina otwierającego serce. W lekturze Marcin otwierał serce dla swojej ojczyzny, ponieważ jest patriotą. Widać, że Marcin jest uśmiechnięty, świadczy to o tym, że Marcin zawsze znajdzie czas i miejsce dla swojej Ojczyzny, ponieważ ta sprawia mu szczęście.
Marcin Borowicz przed przemianą łatwo poddał się rusyfikacji i wierzył we wszystko, co mówili nauczyciele. Starał się im przypodobać i szybko zatracił swoją świadomość narodową. Zaczęła fascynować go poezja rosyjska, którą zaczął czytać oraz poszedł na rosyjski spektakl do teatru. Marcin, zapominając o swoim patriotycznym obowiązku, założył nawet kółko miłośników literatury rosyjskiej oraz wygłaszał referaty polityczne, gdzie przedstawiał Polskę w złym świetle.
Awatar symbolizuje walkę uczniów w tym Marcina Borowicza przeciw rusyfikacji. Chłopak po recytacji „Reduty Ordona” przez Zygiera przejrzał na oczy. Chciał dowiedzieć się jak najwięcej o prawdziwej Polsce. Sprzeciwił się rusyfikacji na swój własny sposób. Zaczął spotykać się z innymi kolegami na górce i czytać polską literaturę.